top of page
Kamp Videosu
Kamp Künyesi
Binicilik Kampı 2019
 
Türü: Spor Kampı
 
Yer: Fethiye/Muğla
Yaş Grubu: 10 - 13/14 - 17
 
Tarih: 18 - 24 Ağustos
Süre: 7 gün
 
Ücret: 5990TL 
Kamp Hakkında

Yep yeni bir dostluk ve deneyim için sende gelsene...

Binicilik kampı, gençlere unutulmaz bir yaşam deneyimi ve harika bir yaz tatili vaad eden çok özel bir kamp programıdır. İnsanın ve atın çok özel bir bağ kurduğu ve ekip halinde birlikte çalıştığı başka bir spor dalı yoktur. Binicilik sporu ve at kültürü dünyanın her ülkesinde büyük ilgi gören seçkin bir spor dalıdır.

Kampa katılan gençler, uzman eğitmenlerden binicilik sporunun inceliklerini ve at kültürünü öğrenirler. Kendi atlarının bakımından, temizliğinden sorumlu olurlar. Ata nasıl yaklaşmaları gerektiğinden, atı nasıl yönlendireceklerine kadar bir çok konuyu kampta yaşayarak öğrenirler.

Binicilik sporu, kampçıların fiziksel ve duygusal gelişimine önemli katkılar sağlar.

 

Denge gelişimi: At hareket ederken binicinin dengesi sürekli olarak bozulur ve yeniden dengeyi sağlama teşebbüsünde, binicinin kaslarının kasılması ve gevşemesi gerekir. Bu egzersiz derindeki kasları uyarır ve geliştirir. Atın üç boyutlu ritmik hareketi yürüme hareketine benzerdir. Bacak ve gövde kaslarına ritmik örnekler öğretir. Kampçılar, at üzerinde farklı pozisyonlarda oturtarak farklı kas gruplarını çalıştırır. Atın durdurulması ve yeniden yürütülmesi, hızının ve yönünün değiştirilmesi bu tip faydaları arttırır.

Kas gelişimi: At binmek bir egzersiz olsa dahi bir eğlence olarak algılanır ve bu nedenle eğlence süresi ne kadar uzar ise egzersize bağlı kas gelişimi o yönde artacaktır.

Koordinasyon, refleks ve motor sinir sistemi gelişimi: At binmek, attan istenilen tepkileri almak koordinasyon gerektirir. At, binicinin her hareketine tepki verdiğinden, ne zaman doğru komut verdiğinizi bilmek önemlidir. Bir atı kontrol ederken ,örneklenmiş hareketlerin tekrarlanması refleksleri hızlandırır ve motor sinir sisteminin planlanmasına yardımcı olur.

Bağların ve Kasların Esnemesi: Atın üzerinde oturmak yakınlaştırıcı kalça kaslarının gerilmesini gerektirir.Binici ata üzengisiz oturduğu için yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edilirken karın ve sırt kasları gerilir. At üzerindeki rutin egzersizlerin sonucu olarak ve yuları tutmak ve kullanma işlemi gerçekleştirilirken kol ve el kasları gerilir.

Eklemlerde Artan Hareket Aralığı: Binicinin ata bindikçe hareket aralığı artar. Hareket aralığı ayrıca ata binme ve attan inme, ata sarılma, ata tımar etme hareketleri ve ders sırasındaki egzersizler ile artar.

Gelişen Solunum ve Kan Dolaşımı: Atın koşması ve yürümesi sırasında binicinin solunumu ve kan dolaşımını artar. Bu da kardiyovasküler bir egzersiz sağlar.

Duygusal Bütünleşme: Ata dokunmak, dokunma duyularını canlandırır. Atın hareketi, yönünü ve hızını değiştirmesi ile vestibüler sistem de uyarılır. Bir ahır ve çiftlik ortamındaki çeşitli kokular da koku alma sistemini uyarır. Atı kontrol etmek için göz kullanılır. Bir çiftlikteki çeşitli sesler de işitme sisteminin uyarılmasına neden olur. Bu duyuların tümü birden birlikte çalışır ve ata binme hareketinde entegre olur.

Mutluluk Hissi: Ata binmek heyecanlı ve eğlenceli bir etkinliktir. Kampçılar, yaşayacakları bu deneyimi hayatları boyunca asla unutmazlar. 

Artan Kendine Güven Duygusu: Kendisinden çok daha büyük ve güçlü bir hayvanı kontrol etme becerisi, çok önemli bir kendine güven duygusu kazandıran unsurdur.

Arkadaşlık: Ata binmek tek başına yapılan bir aktivite gibi görünse de kampta gruplar halinde gerçekleştirilir. Biniciler ortak bir at sevgisini ve ortak binicilik deneyimini paylaşırlar ve bu paylaşım bir arkadaşlık oluşturmak için iyi bir temeldir.

Saygının ve Hayvan Sevgisinin Gelişmesi: Atlar büyük ölçüde bakım ve ihtimama gereksinim duyarlar. Bir süre sonra biniciler hayvanlara yürekten bağlanırlar. Onlara karşı ilgileri artarken bakımını da yapmayı öğrenirler. Kampçılar, kamp sürecince atın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını öğrenirler.

Artan Deneyimler: Binicilikte kazanılan deneyim türleri sonsuzdur. Ata sarılmaktan ve onu tımar etmekten, at sürmeye, at gösterilerine gitmekten atın bir parçası olmaya kadar, binici sürekli olarak deneyim kazanır ve gelişme gösterir.

Neden burası başka?

Binicilik kapının gerçekleştiği Padok Kamp Tesisi kampçılara harika bir atmosfer sunar. Fethiye'nin eşsiz doğasında yeşillikler içinde yer alan tesis, binicilik konusunda dünya standartlarındadır. Tesis sosyal imkanları ile de kampçıların tüm ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

Kampta görev yapan eğitmenler, binicilik konusunda önemli başarılar elde etmiş Türkiye ve Uluslararası yarışmalarda derece etmiş profesyonel sporculardır. Kampta eğitimler bu uzman kadro eşliğinde gerçekleşmektedir.

Binicilik eğitimlerinin dışında kalan saatlerde kampçılar, eğlenceli etkinlikler ve geziler yaparlar.

Kampçılara kamp süresince Friends Kampları'nın deneyimli ve renkli koçları eşlik eder. Kamp ve program direktörü, 24 saat boyunca kampçılarla birliktedir.

Kamp ortamı nasıl?

Günün büyük kısmını atlarla ilgilenerek ve binicilik yaparak geçiren kampçılar, serbest zamanlarda havuza girip dilenirler veya koçları ile birlikte doğa yürüyüşlerine çıkarlar.

Programda Akyaka Azmak turu ve Aquapark gibi aktiviteler de yer alır. Gündüz saatlerini binicilik ile değerlendiren kampçılar, geceleri ise kamp direktörleri ve koçlar tarafından hazırlanan kamp oyunlarında ve partilerde eğlenir. 

Direktörün Görüşü
Kamp Bilgileri

Kamp Tesisi ve Konaklama​ 

Binicilik kampı, doğası ile insanı büyüleyen Gökova Çam Ormanları içerisinde zeytinlikler ve meyve bahçeleri arasında bulunan 20.000 m2'lik harika bir tesis olan PADOK HOTELS&STABLES'te gerçekleşmektedir. Tesiste kampçılar için özel konaklama bölümleri tahsis edilmiştir. Tesiste kapalı ve açık manej, at bakım alanları, havuz, restoran, kafe ve toplantı odası bulunmaktadır. Tesis denize ve Akyakaya 5 dakika, Dalaman Havalimanı'na 45 dakika Marmaris'e ise 20 dakika mesafededir. Her yıl binlerce at severi misafir eden tesis fiziki yapısı ve sosyal alanları ile tam bir gençlik kampı merkezidir. Konaklama,  4 veya 6 kişilik klimalı evlerde yapılır.

 

Aktiviteler

Yüzme, doğa yürüyüşleri, bisiklet, kamp oyunları, basketbol, voleybol, futbol, kiteboard, açık hava sineması, şehir gezileri.

 

Ücrete Dahil Olanlar

Tam pansiyon konaklama, TÜRSAB seyahat sigortası, eğitimler ve aktiviteler, teknik malzemeler (binicilik ekipmanları) güvenlik ekipmanları (kask, güvenlik yeleği vs.) kamp özel ödülü ve sertifika. (Ulaşım, transferler, gezilerdeki giriş ücretleri (tekne turu), ek sporlar (kiteboard vb.) ve kantin alışverişleri ücrete dahil değildir.)

 

*Kamplarla ilgili merak ettiğiniz diğer bilgiler için GENEL BİLGİLER sayfasını inceleyebilirsiniz. 

bottom of page