top of page

Sık Sorulan Sorular

TBA_0422.JPG

Friends Kampları kimdir ve hangi resmi kurumlara bağlıdır?

Friends, 9 - 17 yaş grubu ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yaz, yarıyıl ve ara tatil dönemlerinde; kişisel gelişim, spor, sanat, bilim ve kültür içerikli uluslararası yatılı kamplar organize eden bir gençlik turizmi markasıdır. 1997 yılında kurulan Friends Kampları, faaliyetlerini TC Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) üyesi bir seyahat acentası olarak sürdürmektedir. Her kampçıya hak ettiği ilgiyi gösterebilmek ve yakından takip edebilmek amacıyla butik yapıda çalışan Friends Kampları, her yıl Türkiye'nin ve dünyanın farklı şehirlerinden sınırlı sayıda katılımcı kabul etmektedir. Detaylı bilgi için (Bkz.Hikayemiz

Hakan Sönmezöz

Kamplar sırasında kampçılarla kimler ilgileniyor?

Kamp programları süresince kampçıların, tüm sorumluluğu kamp direktörleri ve koçlardadır. Kamp ekibi, gençlerle iyi iletişim kurabilen, genç, dinamik ve kamp tecrübesi olan eski kampçılar arasından "Liderlik Programı" sonrasında seçilir. Bu programda başarı gösteren gençler, teorik ve pratik kamp eğitimleri sonrasında kamplarda görev alırlar. Kamplarda koçlara uluslararası kamp direktörlüğü sertifikası sahibi direktörler liderlik eder. Kampçıların, hayatına yön vermekte önemli rol oynayan olan koçların eğitim hayatında başarılı ve örnek karakterde olmaları çok önemlidir. Kurucular (Bkz.Hakan Sönmezöz ve Tuba Sönmezöz) aktif olarak tüm kampların başında görev almaktadır.

DSC_0167.jpg

Kamplara hangi yaş aralığında gençler katılıyor?

Friends Kampları'na 9 - 17 yaşlar arasındaki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri kabul edilir. Gençlerin katılabilecekleri programlar yaş gruplarına göre farklılık gösterir. Kampçılar, 9 - 11, 12 - 14 ve 15 - 17 yaş olmak üzerine gruplara ayrılır. Her yaş grubu kendilerine özel dönemlerde kampa katılır. Kamp programları, gençlerin yaş gruplarına uygun içerikler ve aktiviteler seçilerek hazırlanır. Gençlerin kendi yaşıtları ile bir arada kamp etkinliklerine katılması, kampın verimliliğini arttıran en önemli unsurlardandır ve katılımcılar tarafından çok önemsenir. Bu nedenle Friends Kampları, program tipine göre dönem başı 30 - 40 kişilik butik gruplar halinde gerçekleşir. 

New York City

Kamplarınıza hangi şehirlerden katılım gerçekleşiyor?

Friends Kampları, yıllar içerisinde uluslararası bir iletişim ağı oluşturmuştur. Kamplarımız, her yıl binlerce aile tarafından incelenir ve başvuru alır. Kamplara Türkiye'nin ve dünyanın farklı şehirlerinden 9 - 17 yaş çocuklar ve gençler katılır. Friends Kampları, İstanbul başta olmak üzere; İzmir, Ankara, Bursa, Mersin, Adana, Gaziantep, Samsun, Antalya, Muğla, Kocaeli, Eskişehir, Çanakkale, Konya ve Kayseri gibi şehirlerden yoğun talep görmektedir. Kamplarımıza aynı zamanda Amerika, Kanada, Almanya, Hollanda, Belçika, Avusturya, Rusya, Azerbeycan, Kazakistan, BAE ve Kıbrıs'tan da gençler katılır.

DSC_3730.JPG

Kamplarınıza katılan gençler hangi okullarda okuyor?

Kampçılarımız bir çoğu yaşadıkları şehirlerdeki eğitim başarısı yüksek ve köklü geçmişi olan okullarda okumaktadır. Robert Koleji, Avusturya ve Alman Lisesi, Koç Okulları, Hisar Okulları, İstanbul ve Galatasaray Lisesi, Üsküdar/İzmir/Tarsus Amerikan Koleji, Irmak Koleji, Gaziantep Kolej Vakfı, Sanko Koleji, TED Okulları, BLIS, Emine Örnek Koleji, Sezin Koleji, Bahçeşehir ve Uğur Okulları, Doğa Koleji, Saint Joseph ve İtalyan Lisesi, İstek Vakfı Okulları, FMV Işık Okulları, Terakki Vakfı Okulları, MEF Okulları, Alev Okulları, Bilfen Okulları, MEV Koleji, TAKEV, Piri Reis, Küçük Prens, Yükseliş Koleji ve Final Okulları kampçılarımızın devam ettiği bazı okullardır.

TBA_3054.jpg

Kamplarda ne tür güvenlik önemleri alınıyor?

Kamplarda yapılan tüm aktiviteler, uzman eğitmenler tarafından koçların gözetiminde gerçekleşir. Aktivitelerin uygulamasındaki en önemli husus, kampçıların kontrollü bir program dahilinde uzman eğitmenler ile çalışmasıdır. Kamplarda eğitimler, yapılacak aktivitenin niteliğine göre eğitim için ayrılmış özel alanlarda verilir. Kampçılar, eğitimler sırasında yaş, fizik ve seviyelerine göre ayrılır ve gruplar halinde çalışır. Aktiviteler ve eğitimler sırasında kask, can yeleği ve emniyet kemeri gibi güvenlik malzemeleri kampçılara tahsis edilir. Friends Kampları'nda güvenlik en hassas olduğumuz konudur.

TBA_3600.JPG

Kampçılar hastalanır veya yaralanırsa ne yapıyorsunuz?

Kamp öncesinde kampçıların sağlık durumları hakkında ailelerden detaylı bilgi alınır ve geçirmiş olduğu hastalıklar veya düzenli kullandığı ilaçlar kampçıların dosyalarına işlenir. Oluşabilecek sağlık sorunlarına karşı kamp tesislerinde ilk yardım malzemeleri hazır bulundurulur. Kamplarda görevli koçlara yönelik oryantasyon eğitimlerinde ilk yardım seminerleri düzenlenerek bilgilerini güncel tutmalarını sağlanır. Herhangi bir sakatlık durumunda ise ilk müdahale yapıldıktan sonra 15 dk. mesafede bulunan ve 24 saat hizmet veren tam teşekküllü sağlık merkezlerinden destek alınır. Ebeveynler, en kısa sürede telefon ile gelişmelerden haberdar edilir.

TBA_2636.JPG

Kampçılara nasıl bir sigorta sistemi uygulanıyor?

Friends Kampları'nda 2 çeşit sigorta modeli uygulanır. İlk poliçe olan ve sadece T.C. Kültür ve Turzim Bakanlığı onaylı TÜRSAB üyesi acentelerinin yapabildiği "Seyahat Acentesi Zorunlu Sigorta Poliçesi" Friends Kampları'na katılan kampçıların ödemelerini kapsar. Kamp ücretine dahil olan bu poliçe ile kamp öncesinde veya kamp sırasında yaşanabilecek her türlü aksaklıkta ebeveynlerin yapmış olduğu ödemeler güvence altına alınır. 2.poliçe olan "Sağlık Güvence Paketi" ise kampçıların sağlık ihtiyaçlarına yöneliktir. Ayakta geçerli özel sağlık sigortası bulunmayan kampçıların, kampa özel olarak hazırlanmış ve kamp süresini kapsayan bu poliçeyi yaptırması zorunludur.

TBA_5459.jpg

Kamplara ulaşım nasıl ve nerelerden sağlanıyor?

Friends Kampları'na Türkiye’nin ve dünyanın farklı şehirlerinden katlım olduğu için ulaşım konusunda bir zorunluluk bulunmamaktadır. Dileyen aileler, çocuklarını kamp merkezine kendileri teslim edip teslim alabilirler. Kamp direktörlerimiz, ebeveynlere koçlar ile tanışmayı ve tesisini görmelerini tavsiye etmektedir. Ulaşımı ailesi tarafından sağlanmayan kampçılar ise havalimanından kamp merkezine koçlar eşliğinde transfer edilirler. Kamp merkezlerine transferler, tesislerin yer aldığı bölgeye göre TÜRSAB belgeli araçlar veya havayolu ile sağlanır. Yurtdışından veya şehir dışından gelen kampçılar için ekstra ücretlendirilerek transfer organize edilir. 

friendssm_17.jpg

Kamplarda yemek menüsü nasıl hazırlanıyor?

Kamp yemekleri, Friends Kampları'nın önem verdiği konulardan biridir. Günümüzün endüstriyel yemek alışkanlıkları gençlerin sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir. Bu nedenle kamp yemekleri kampın gerçekleştiği tesisin lokasyonuna göre o bölgenin yerel ve doğal ürünleri ile hazırlanır. Endüstriyel gıdalardan uzak durmaya gayret edilir. Menüler, kampçıların damak tatlarına ve günlük kalori ihtiyaçlarına göre hazırlanır. Kamp süresince yapılan aktiviteler sırasında kaybedilen kaloriler besin değeri yüksek gıdalar ile geri kazanılır.  Yemekler, beş çayı ve barbekü partileri ile renklendirilir. 

TBA_5167.JPG

Kampçılarla ve koçlarla nasıl iletişim kuruluyor?

Friends Kampları'nın temel amaçlarından biri de gençlerin kendi ayakları üzerinde durmasına fırsat vermektir. Kampçılar, yoğun bir program takip ettikleri için görüşme saatleri dışındaki aramalar program akışında aksamalara neden olmaktadır. Bu nedenle telefon görüşmeleri belirli bir kurala bağlanmıştır. Ebeveynler, kampçılar ile kampa ait cep telefonundan haftada bir kez kamp rehberinde belirtilen saatte ve sürede görüşürler. Acil durumlarda ise aileler, kamp direktörlerini arayabilirler. Kampın günlük akışı özel bir link ile ebeveynler ile paylaşılır. Genel fotoğraflar ise sosyal medya profiline eklenir. (Bkz.Instagram)

TBA_2701.JPG

Cep telefonları ve tabletler ile ilgili prosedür nedir?

Cep telefonları ve tabletlerin gençlerin hayatının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini biliyoruz. Bu cihazlar birçok alanda işimizi kolaylaştırsa da çoğu zaman hayatımızdan çalmakta ve bizi negatif etkilemektedir. Bu nedenle kamplarımızda cep telefonları ve tabletlerle ile ilgili bazı kısıtlamalar uygulanmaktadır. Kampa cep telefonu, tablet ve notebook getiren kampçılarımızdan bu mobil cihazlar kamp süresince toplanır, kamp sonunda kendilerine teslim edilir. Bu sayede kampçılara, yüz yüze yapılan iletişimin ne kadar güzel ve keyifli olduğunu görme ve kamp hayatını doyasıya yaşama fırsatı verilir.

friendssm_23.jpg

Bir günlük kamp programı akışında neler var?

Her kampın programı yaş grubu, kampın hedefi ve kamp merkezinin doğa koşullarına gibi donelere göre farklı hazırlanır. Günlük kamp akışı; uyanma, kişisel temizlik, kahvaltı, eğitimler, aktiviteler, öğlen yemeği, dinleme, kamp oyunları, beş çayı, serbest zaman, akşam yemeği, gece eğlenceleri, geziler ve yatış şeklindedir. Kamp programları, tekne turları, su parkı ve gece gezileri (Örn: Alaçatı - Çeşme) ve macera parkı gibi etkinliklerle zenginleştirilir. Kampçılar, gün içerisinde müzik - DJ, film, drama, dans, resim, el sanatları, fotoğrafçılık gibi renkli atölyelere katılır, basketbol, voleybol ve futbol gibi sportif aktivitelerle eğlenirler.

DSC_0157.jpg

Aileler kampı ve çocuklarını ziyaret edebilir mi?

Friends Kampları'nın temel  amacı, kampçıların özgüvenini arttırmak ve birey olarak onları güçlendirmektir. Kampçılar, bunu ancak kamptaki arkadaşları ve koçları ile birlikte ebeveyn desteği olmadan başarabilirler. Kampın giriş ve çıkış günü dışındaki ziyaretler; kampçıların, özgüven duygusunu zedelemekte ve diğer kampçıların aile özlemini tetiklemektedir. Bu nedenle çok ciddi bir sorun olmadığı sürece ebeveynlerin kampı ziyaret etmelerine izin verilmemektedir. Acil durumlarda yapılması gereken ziyaretlerde ebeveynlerin kamp yönetimini önceden bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Friends Ebeveyn.jpg

Çocuğu kampa katılmış bir veli ile görüşebilir miyim?

Friends Kampları, her yıl Türkiye'nin ve dünyanın farklı bölgelerinden 9 - 17 yaşlar arası gençleri ağırlıyor. Ekibimizde yer alan yöneticilerin de ebeveyn olması ve kamp deneyimi yaşamış olmaları nedeni ile çocuğunu ilk kez kampa gönderecek ailelerin kaygılarını doğal karşılıyoruz. Bu nedenle kamplar hakkında daha önce çocukları kampa katılmış ebeveynler ile görüşmek ve onlardan referans almak istenmesi durumunda veli adaylarını eski velilerimizle iletişime geçiriyoruz. 

TBA_4616.JPG

Çocuğum utangaç ve çekingen. Bu sorun yaratır mı?

Friends Kampları'nın önemli bir amacı da kampçıların, sosyalleşmesi için uygun ortamı hazırlamak ve onlara yol göstermektir. Kamplarda yapılan aktiviteler, oda düzenleri ve grup çalışmaları, kampçıların kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine destek olur. Her biri eski kampçı olan genç ve eğlenceli Friends Koçları, bu gibi durumlarda kampçıların yanında olup onların diğer kampçılarla kaynaşmalarına ve kampa uyum sağlamalarına yardımcı olurlar. Friends Kampları'na katılan kampçılar, eve dönerken onlarca yeni arkadaş edinir ve sosyal anlamda güçlenirler.

TBA_4566.JPG

Yeni kampçılar ev özlemi çekerse ne yapıyor sunuz?

İlk kez kampa katılan kampçılar bu konuda desteğe ihtiyaç duyabilirler. 25 yıldır kampçılık yapan ve aynı zamanda anne - baba olan kamp direktörlerimiz ve gençlerle iletişimi kuvvetli olan tecrübeli koçlarımız aile özlemi çeken kampçılarımızla yakından ilgilenir ve onları motive eder. Friends Kampları'nın butik yapısı ve samimi atmosferi kampçıların, kendilerini evlerinde hissetmesine yardımcı olur. İhtiyaç duyulan durumlarda velilerle iletişime geçilerek işbirliği yapılır. Çok ciddi bir sağlık sorunu olmadığı sürece kampçılar, kamp süresini tamamlanmadan eve gönderilmez.

DSC_8066.jpg

Kamp valizini hazırlarken hangi eşyaları koymalıyız?

Kampçıların kamp süresince ihtiyaç duyacakları malzemeler, her kampın temasına, program içeriğine ve süresine göre değişmektedir. Bu nedenle kamp direktörleri, her kampa özel program içerikleri doğrultusunda kampçıların ihtiyaç duyacakları malzeme listesi, transfer bilgileri ve yetkililerin iletişim numaraları gibi bilgileri içeren bir kamp rehberi hazırlarlar. Kayıt işlemleri sonrası seçtiğiniz programa ait kamp rehberi mesaj ile size gönderilir.

Bağış Kavanoz

Kamp sırasında çocuğuma ne kadar harçlık vermeliyim?

Kamplarımızda konaklama, yemekler ve kamp içi etkinlikler kamp ücretine dahil olduğu için çocuğunuza kamp rehberinde belirtilen miktarda harçlık vermeniz yeterlidir. Kamp tesisimizde kantin ve market yoktur. Kamp felsefemiz ve etik kurallarımız gereği kampçılara kar amaçlı ürün satışı yapılmaz. Kampçılara verilen harçlıklar, kamp bankasında toplanır ve ihtiyaçları doğrultusunda günlük olarak kampçılara dağıtılır. Kampçılar, harçlıklarını gezilerde, hediyelik eşya ve market alışverişlerinde, ekstra etkinliklerde (macera parkı, tekne turu, su parkı, gece gezileri vs.) kullanırlar. 

TBA_2978.JPG

Kamp sonunda katılımcılara sertifika veriyor musunuz?

Friends Kampları'na katılan kampçılara, talep ettikleri taktirde katılmış oldukları kampın süresini ve içeriğini gösteren bir belge verilir. Katılım belgelerinde kampçıların almış oldukları eğitimin içeriği ve süresi belirtilir. Liderlik Kampı'na katılan ve performansları doğrultusunda kamp ekibine katılma hakkın kazanan gençlere yurtdışı üniversitelere kabul ve burs olanağı sağlayan referans mektubu verilir. Friends Kampları'ndan aldıkları referans mektupları ile dünyanın en iyi üniversitelerine kabul almış birçok eski kampçımız tatil dönemlerinde Friends Kampları'nda koç olarak görev almaya devam etmektedir.

Friends Fotoğraf Çekimleri.jpg

Kampta fotoğraf ve video çekimleri nasıl yapılıyor? 

Friends Kampları'nı en özel kılan yönlerinden biri de fotoğraf ve video çekimleridir. Kampta yaşanan anılar koçlar tarafından çekilen fotoğraf ve videolar ile ölümsüzleştirilir. Çekilen fotoğraflar özel bir link ile ebeveynler ile paylaşılır. Genel fotoğraflar ve videolar sosyal medya profillerine eklenir. Friends Kampları web sitelerinde ve sosyal medyada görmüş olduğunuz tüm fotoğraf ve videolar orijinal olup hepsi kamplarda çekilmiştir. (Bkz. Youtube - Instagram)

TBA_9806.JPG

Kampın ücretine dahil olan hizmetler nelerdir?

Yaz kamplarında tam pansiyon konaklama, kayak kamplarında otel konseptine göre tam veya yarım pansiyon konaklama, TÜRSAB seyahat sigortası, kamp içi aktiviteler, teknik malzemeler (yelken, board, vs.), güvenlik ekipmanları (can yeleği, emniyet kemeri vs.), kamp özel ödülü ve sertifika.

***Ulaşım, transferler, şehir turları, kamp özel sağlık sigortası, tekne turu, macera parkı ve su parkı girişleri, sürat teknesi ile yapılan su sporları vb. ekstra etkinlikler kamp ücretlerine dahil değildir.***

yazarak

Kayıt ve ödeme işlemleri ne zaman ve nasıl yapılıyor?

Friends Kampları'nda kayıtlar, her yıl Eylül ayında başlar. Kampların verimli geçmesi ve yaş grubu/cinsiyet dengesinin bozulmaması için kayıtlar kontenjanla sınırlıdır. Her kampa belli sayıda kampçı kabul edilir. Kontenjanlar dolduğunda kayıtlar kapanır. Ebeveynler, kayıt ve ödeme işlemlerini internet üzerinden rahatlıkla yapabilirler. Rezervasyonların kesinleşmesi için kamp ödemelerinin tamamlanmış olması gerekir. Eski kampçılarımız, 31 Aralık tarihine kadar önceki sezon katılmış oldukları kamplardan kazandıkları ödül puanlarını kullanarak kayıt olabilirler. Ödül puan kullanımı detaylarını online satış sitemizin fırsatlar bölümünden inceleyebilirsiniz. (Bkz. Fırsatlar)

İmza

Kayıt ve ödeme sonrasında iptal veya erteleme şartları nedir?

Kaydını yaptırmış bir öğrencinin herhangi bir nedenden dolayı kayıt iptali veya farklı bir döneme erteleme yaptırmak istemesi durumunda kamp sözleşmesi ve yönetmelikteki maddeler uygulanır. Kamp hakkı yaş grubu ve kız/erkek kontenjanın da uygunluk olması durumunda devir edilebilir. Kampın başlamasına 30 gün kalaya kadar olan iptal durumunda ödemenin tamamı iade edilir. Kampın başlamasına 30 günden az kalan durumlarda belli bir oranda cayma kesintisi uygulanır. Konu hakkında detaylı bilgileri "Kamp Yönetmeliği ve Sözleşmesi" kısmında bulabilirsiniz. (Bkz. Kamp Yönetmeliği ve Sözleşmesi)

bottom of page